POŁOŻENIE I OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Województwo wielkopolskie zostało wyłonione wśród 16 innych w kraju w wyniku reformy administracji publicznej, wdrożonej z dniem 1 stycznia 1999 roku. Stanowi obecnie samorządową jednostkę administracyjną na szczeblu regionu z własnymi władzami i samodzielnym budżetem. Mówiąc najogólniej, województwo wielkopolskie pokrywa się z obszarem, który historycznie i kulturowo identyfikowany jest z regionem o nazwie Wielkopolska. Na tych ziemiach formowały się na przełomie X i XI wieku zręby państwa polskiego, z najważniejszymi ośrodkami w Gnieźnie i Poznaniu. Pod względem administracyjnym województwo dzieli się na 35 powiatów i 226 gmin. Spośród 109 miast największy jest Poznań, liczący 570 tys. mieszkańców. Do grupy większych miast zaliczają się: Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wlkp., Gniezno i Leszno, które stanowią w swoich rejonach ważne ośrodki życia społeczno-gospodarczego.

    Stolicą Wielkopolski i zarazem jej centrum gospodarczym, naukowym i kulturalnym jest Poznań — miasto o bogatej przeszłości historycznej, ściśle związane z początkami państwowości polskiej sprzed ponad tysiąca lat. Drugim po Poznaniu ośrodkiem miejskim w Wielkopolsce o ważnych funkcjach administracyjnych, gospodarczych i społeczno-kulturalnych jest Kalisz. To najstarsze miasto w Polsce, z metryką pochodzącą z II w. n.e., kiedy to uczony grecki Klaudiusz Ptolemeusz wymienia je w swym dziele Zarys geografii pod nazwą „Kalisia” wśród 8 tysięcy innych miejscowości ówczesnego świata.

    Województwo wielkopolskie jest jednym z największych regionów Polski. Pod względem powierzchni / 29.825 km kw. /zajmuje drugie miejsce w kraju, a trzecie pod względem liczby mieszkańców / 3.346 tys. /. Obszar regionu jest porównywalny ze średniej wielkości krajami Europy / np. z Belgią /, czy regionami europejskimi / np. z Brandenburgią w Niemczech /. Liczba ludności z kolei przekracza liczbę obywateli Łotwy i niewiele ustępuje liczbie mieszkańców Irlandii czy Litwy. Prawie 58 % ludności województwa mieszka w miastach. Aglomerację poznańską zamieszkuje prawie 700 tys. mieszkańców. Drugą pod względem wielkości jest- położona w południowej części regionu - aglomeracja kalisko - ostrowska licząca prawie 200 tys. mieszkańców. Do grupy większych miast zalicza się : Kalisz / 109 tys. /, Konin / 81 tys. / Piła / 75 tys./, Ostrów Wielkopolski / 73 tys. /, Gniezno / 70 tys. / i Leszno / 64 tys./, które stanowią ważne ośrodki życia społeczno - gospodarczego.

    Województwo wielkopolskie jest znakomicie usytuowane na skrzyżowaniu ważnych europejskich powiązań komunikacyjnych. Krzyżują się tu ważne szlaki komunikacyjne, wiodące z Berlina przez Poznań, Konin i Warszawę do Moskwy, oraz z Pragi przez Wrocław, Leszno, Poznań na wybrzeże Bałtyku. Poznański port lotniczy "Ławica" pełni funkcje lotniska krajowego i międzynarodowego. Zróżnicowany przemysł, wysoko towarowe rolnictwo, dobrze rozwinięte usługi i wciąż rozbudowywana infrastruktura tworzą dobre warunki dla dalszego rozwoju Wielkopolski.

 

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska