35 powiatów Wielkopolski

Powiat chodzieski

Jeden z przyjemniejszych pod względem możliwości wypoczynku obszarów, leżący na skraju doliny Noteci. Tereny te porośnięte są lasami, wśród których znajdują się liczne jeziora. Obcowaniu z przyrodą sprzyja świetny mikroklimat. Jest to także doskonale miejsce dla amatorów wędkowania. Na turystów czeka liczna baza noclegowa: hotele, motele, campingi. Ponadto turysta może zwiedzić zabytki architektoniczne: neogotycki pałac Skórzewskich w Margoninie, centrum miasta i zabytkowe domy tkaczy w Chodzieży,

http://www.chodziez-powiat.pl

Powiat czarnkowsko-trzcianecki

Drugi co do wielkości powiat Wielkopolski, zajmujący północno-zachodnią część województwa. Krzyżują się tu dziś ważne szlaki komunikacyjne, co jest niejako kontynuacją przeszłości, kiedy to przebiegała tędy część rzymskiego szlaku bursztynowego. Cechą charakterystyczną powiatu jest znaczna ilość wód i duże zalesienie. Ponadto zróżnicowany krajobraz, któremu sprzyja swoisty mikroklimat umożliwia rozwój turystyki. Miłośnicy zabytków architektonicznych znajdą na terenie powiatu coś dla siebie, m.in. neobarokowy kościół w Trzciance, ratusz w Czarnkowie, zamek Hochbergów w miejscowości Goraj.

http://www.czarnkowsko-trzcianecki.pl

Powiat gnieźnieński

Jest to jeden z największych pod względem liczby ludności jak i powierzchni powiat w województwie wielkopolskim, zajmujący jego wschodnią część. Obszar posiada liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe z całą gamą elementów środowiska naturalnego, czego potwierdzeniem są przebiegające przez ten teren liczne szlaki komunikacyjne, a co za tym idzie również turystyczne.

Stolicą powiatu jest Gniezno - miasto pełniące ważne funkcje: gospodarczą, społeczną i kulturalną. Co więcej miasto Gniezno wyjątkowo emanuje historią, jest bowiem kolebką państwowości polskiej: to tu, na Ostrowie Lednickim, odbył się chrzest Polski i rozpoczęła się chrystianizacja Państwa Polskiego. Wśród godnych polecenia miejsc znajdują się m.in. gotycka katedra w Gnieźnie, zespół pałacowy w Czerniejewie, neorenesansowy pałac w Zakrzewie, Wielkopolski Park Etnograficzny - skansen na obszarze ok. 21 ha.

http://www.powiat-gniezno.pl

Powiat gostyński

Zajmuje południową część Niziny Wielkopolskiej i posiada silnie rozwinięty przemysł oraz handel. Pomimo braku jezior teren ten staje coraz bardziej atrakcyjny turystycznie. Świadczą o tym powstające nowe gospodarstwa agroturystyczne, a także piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym jest Święta Góra, na której wznosi się barokowa bazylika. Ponadto godne uwagi są również: pałac w Rokosowie - jako przykład neogotyku romantycznego, pałac w Pępowie, pałac w Gębicach.

http://www.powiat.gostyn.pl

Powiat grodziski

Obszar ten obejmuje południowo-zachodnią część województwa wielkopolskiego. Powiat ten zalicza się do regionów, w których dominuje rolnictwo. Ośrodkiem przemysłowym o większym znaczeniu jest Grodzisk Wielkopolski. Tutejsza gospodarka prowadzona jest zgodnie z wymogami ochrony środowiska: brak uciążliwych zakładów przemysłowych, nie występuje zatrucie gleb i wody. Rozwija się także turystyka, na odwiedzających czekają liczne atrakcje i zabytki: pałac w Wielichowie, Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, klasycystyczne domy z podcieniami na rynku w Rakoniewicach.

http://www.powiat-grodzisk.wlkp.pl

Powiat jarociński

Reprezentuje południowo-wschodnią część Wielkopolski. Jest to obszar posiadający atrakcyjne warunki turystyczno-rekreacyjne, a szczególnie nie można pominąć urokliwych terenów Szwajcarii Żerkowskiej, przyciągających rzesze turystów. Na terenie powiatu jarocińskiego dużą wagę przykłada się do poprawy warunków środowiska naturalnego, natomiast przyszłościowym kierunkiem rozwoju ma być agroturystyka. Warto poświęcić uwagę następującym miejscom: ratusz z arkadowymi podcieniami w Jarocinie, klasycystyczny pałac w Śmiełowie , w którym mieści się Muzeum Adama Mickiewicza, pałac w miejscowości Tarce - przykład renesansu francuskiego.

http://www.powiat-jarocinski.pl

Kalisz-miasto na prawach powiatu

Jest to najstarsze miasto w Polsce, obecnie drugi pod względem wielkości ośrodek miejski w województwie. Miasto to posiada ogromny potencjał gospodarczy, kulturalny, oświatowy. Miejsca, które warto odwiedzić w Kaliszu to m.in. teatr im. Wojciecha Bogusławskiego wzniesiony w latach 1919-1936, późnobarokowa bazylika Wniebowzięcia NMP - najcenniejszy zabytek Kalisza, baszta Dorotka - fragment dawnych obwarowań.

http://www.kalisz.pl

Powiat kaliski

Leży w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Znajduje się w strefie wpływów trzech dużych ośrodków miejskich: Poznania, Łodzi i Wrocławia, z którymi to miastami powiat posiada dobre połączenie komunikacyjne. Obszary te mają charakter typowo rolniczy. Największymi atutami tej części Wielkopolski są czyste tereny, zielone lasy i dziewicza przyroda, a także mała koncentracja dużych zakładów przemysłowych. Wszystko to sprawia, że jest to dobre miejsce dla turystów. Wśród miejsc godnych polecenia znajdują się: rodzinny dworek-muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie, późnobarokowy dwór w miejscowości Żelazków.

http://www.powiat.kalisz.pl

Powiat kępiński

To najdalej na południe wysunięty region w Wielkopolsce. To interesujący pod względem przyrodniczym obszar, na którym znajdują się godne uwagi rezerwaty przyrody. Ponadto na terenie powiatu znajdują się liczne zabytki, najcenniejsze z nich mają charakter sakralny. Przeważa rolnictwo, dobrze rozwinięte są także handel i rzemiosło. Godnym reprezentantem powiatu jest przemysł meblarski. Wśród zabytków warto zobaczyć: pałac w Siemianicach, kościół p.w. Świętych Wawrzyńca i Andrzeja w miejscowości Baranów.

http://www.kepno.com.pl/index2.htm

Powiat kolski

Usytuowany we wschodniej części Wielkopolski, w Pasie Wielkich Dolin. Na terenie powiatu znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, których rozwój jest wspomagany przez korzystne warunki przyrodnicze: przyjazny klimat i czyste powietrze. Wyżej wspomniane cechy sprzyjają produkcji zdrowej i taniej żywności.

http://www.starostwokolskie.pl

Powiat koniński

Usytuowany jest w obrębie wschodnich krańców Wielkopolski. Region może poszczycić się prawnie chronionymi obszarami o wysokich walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Brak skażenia środowiska sprzyja rozwojowi turystyki. Dobre warunki naturalne są uzupełniane przez dobrze zlokalizowane i zagospodarowane ośrodki wypoczynkowe. Miejscem szczególnie odwiedzanym jest Licheń, w którym znajduje się bazylika licheńska - największy kościół w Polsce.

http://www.powiat.konin.pl/pl/

Konin - miasto na prawach powiatu

Jest to dynamicznie rozwijające się miasto, usytuowane w środkowej części Polski. Przez miasto przebiegają ważne szlaki komunikacyjne. Kształtuje się tu życie polityczne i społeczne, co jest istotne dla całego regionu. Ciekawe miejsca w Koninie to m.in. klasycystyczny ratusz z koniem z przełomu XVIII i XIX wieku, gotycki kościół św. Bartłomieja wybudowanego między XIV i XV wiekiem.

http://www.konin.pl

Powiat kościański

To obszary rolniczo-przemysłowe znajdujące się w centralnej części województwa wielkopolskiego. Region jest atrakcyjny ze względu na liczne możliwości rozwoju gospodarczego, jednak i szukający odpoczynku znajdą tu coś dla siebie. Zapoznanie się pięknymi zabytkami powiatu umożliwiają należycie oznakowane szlaki turystyczne. Wśród atrakcji regionu warto wymienić m.in. barokowy pałac w Czempiniu z przełomu XVII i XVIII wieku, gotycki kościół famy Wniebowzięcia NMP w Kościanie, skansen Cichowo, w którym kręcony był film Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz", barokowy, pobenedyktyński "klasztor na wzgórzu" w Lubiniu, klasycystyczny pałac w Racocie wraz z największą w Europie stadniną koni.

http://www.powiatkoscian.pl

Powiat krotoszyński

Usytuowany jest w południowej części Wielkopolski. To jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo terenów, ale i atrakcyjny pod względem turystycznym: bogaty w rezerwaty przyrody, spełnia także wymogi agroturystyczne. Ciekawe zabytki to m.in. ratusz z cechami barokowymi w Krotoszynie, zamek z XIV wieku w Koźminie, pałac w Borzęciczkach.

http://www.starostwo.krotoszyn.pl

Powiat leszczyński

Region ten zajmuje południowo-zachodnie tereny województwa. Zwraca uwagę zwłaszcza ze względu na wysoko rozwinięte rolnictwo. Jest to obszar bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym.

http://www.powiat-leszczynski.pl

Leszno - miasto na prawach powiatu

Jedno z ważniejszych miast Wielkopolski. Leszno jest znaczącym ośrodkiem już od XVII wieku. Stanowi centrum handlu i przemysłu, jak również kultury i rozrywki. Godne uwagi miejsca Leszna to m.in.: rynek w Lesznie z barokowym ratuszem i kamienicami z podcieniami, kościół św. Mikołaja - najstarszy zabytek Leszna.

http://www.leszno.pl

Powiat międzychodzki

Leżący z zachodniej części województwa, bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym: na terenie powiatu znajdują się 104 jeziora i 5 rezerwatów przyrody. Wypoczynek w powiecie międzychodzkim to spokój na łonie natury, ale i ciekawe miejsca do zobaczenia: wieża gotyckiego kościoła zwieńczona, jedynym w Wielkopolsce, ceglanym hełmem w Kamiennej. Ratusz w Międzychodzie.

http://www.powiat-miedzychodzki.pl

Powiat nowotomyski

Reprezentuje zachodnie tereny województwa wielkopolskiego. Atrakcją tej części regionu, zajmującego ok. 250 ha, są liczne jeziora i lasy. Słynie on także z uprawy chmielu oraz szybko rozwijającej się produkcji wyrobów z wikliny, co sprzyja tworzeniu się nowych miejsc pracy. Interesujące zabytki to m.in. zamek w Wąsowie wybudowany w latach 1870-1872, pozostałości twierdzy typu holenderskiego w Zbąszyniu, eklektyczny ratusz w Opalenicy oraz rynek z gwiaździstym brukiem we Lwówku.

http://www.nowytomysl.com.pl

Powiat obornicki

Obejmuje ładnie położone tereny na pograniczu Wysoczyzny. Naturalne walory przyrodnicze sprawiają, że powiat z powodzeniem może realizować, obok gospodarki przemysłowo-rolniczo-usługowej, także turystyczną. Znajdujące się na ternie powiatu godne uwagi budynki to m.in. gotycki kościół Wniebowzięcia NMP w Obornikach, pałac w Objezierzu, umieszczony przez goszczącego tu w 1831 roku Adama Mickiewicza w jego epopei "Pan Tadeusz", barokowy dwór szachulcowy zbudowany w I połowie XVIII wieku w miejscowości Studzienice.

http://www.powiat.oborniki.com.pl

Powiat ostrowski

Obejmuje tereny południowo-zachodniej części Wielkopolski. To obszary o charakterze rolniczo-przemyslowym. Turyści jednak nie będą czuć się tu obco: teren powiatu jest zasobny w rezerwaty, pomniki przyrody, a także zagospodarowane turystyczne akweny wodne. Miłośnicy zabytków także znajdą rozrywkę dla siebie: neoklasycystyczny drewniany pałac w Antoninie - letnia rezydencja Antoniego Henryka Radziwiłła, konkatedra św. Stanisława w Ostrowie Wielkopolskim,

http://www.powiat-ostrowski.pl

Powiat ostrzeszowski

Zajmuje tereny leżące na pograniczu Nizin Wielkopolskiej i Śląskiej. Atutami powiatu są: urozmaicona rzeźba terenu, nieskażone środowisko, lasy. Godne uwagi miejsca to: pozostałości kazimierzowskiego zamku z XIX wieku w Ostrzeszowie, ratusz w Ostrzeszowie, krzyż na Kobylej Górze - najwyższy punkt w Wielkopolsce (284 m n.p.m.), zespół klasztorny franciszkanów w Grabowie nad Prosną.

http://bip.powiatostrzeszowski.pl

Powiat pilski

Reprezentuje północną część Wielkopolski. Dużą rolę w gospodarce odgrywa leśnictwo. Powiat jest atrakcyjny pod względem położenia naturalnego, co sprawia, że przyszłość regionu upatruje się w rozwoju turystyki. Miejsca warte obejrzenia w powiecie pilskim to m.in. ratusz w Ujściu, neorenesansowy pałac z okrągłą basztą w Kruszewie, sanktuarium, w którym znajduje się słynna XV-wieczna figura Matki Boskiej Bolesnej w miejscowości Skrzatusz, skansen budownictwa ludowego w Osieku nad Notecią.

http://www.powiat.pila.pl

Powiat pleszewski

Reprezentant południowo-wschodniej części Wielkopolski, położony na Wysoczyźnie Kaliskiej. Atrakcją terenu są piękne i malownicze obszary. Ciekawe zabytki to: zamek w Gołuchowie - jeden ze piękniejszych zabytków Wielkopolski, drewniany kościół p.w. Św. Bartłomieja w Kucharach.

http://www.pleszew.starostwo.gov.pl

Powiat poznański

Jest to największy powiat w Wielkopolsce, usytuowany w środkowej części województwa. Posiada rozmaite walory: liczne rezerwaty przyrody, zabytki architektury, historii. Jest to również bardzo interesujący obszar pod względem gospodarki i inwestycji, ciągle rozwijający się w tym aspekcie, czemu sprzyja skrzyżowanie na terenie regionu ważnych międzynarodowych i krajowych szlaków komunikacyjnych. Powiat poznański jest bogaty w piękne miejsca, które warto odwiedzić: późnobarokowo-klasycystyczna rezydencja Raczyńskich w Rogalinie, skansen miniatur zabytków Wielkopolski w Pobiedziskach.

http://www.powiat.poznan.pl

Poznań - miasto na prawach powiatu

To serce gospodarcze, naukowe i kulturalne Wielkopolski, położone nad rzeką Wartą. Poznań to również centrum bankowości i biznesu, z odbywającymi się już od ponad 80 lat Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Miasto jest zasobne w różnorodne zabytki, muzea, interesujące miejsca Poznania tj.: Stary Rynek z renesansowym ratuszem i mieszczańskimi kamieniczkami, Ostrów Tumski z katedrą p.w. św. Piotra i Pawła, neoromański zamek cesarski.

http://www.um.poznan.pl

Powiat rawicki

To jeden z najmniejszych powiatów w Wielkopolsce, zajmujący południowo-zachodnie krańce województwa. Zasobny w zabytki, a także przyjemne miejsca rekreacyjne. Warto odwiedzić: barokowy ratusz w Rawiczu, wnętrze kościoła w Miejskiej Górce, Golejewko z jedną z najlepszych w Polsce stadnin koni.

http://powiatrawicki.home.pl

Powiat słupecki

Powiat zajmuje tereny we wschodniej części województwa. To bardzo sympatyczne miejsce dla miłośników odpoczynku na łonie natury i chętnych do skorzystania z usług agroturystycznych. Na terenie powiatu znajdują się także cenne obiekty architektury: barokowa świątynia w Lądzie, zabytkowy drewniany kościół Wniebowzięcia NMP i św. Leonarda, barokowy pałac w miejscowości Ciążeń.

http://www.slupca.pl

Powiat szamotulski

Teren powiatu znajduje się na atrakcyjnych obszarach kompleksów leśnych - Puszczy Noteckiej. Niezwykle malownicze otoczenie sprawia, że jest to region szczególnie interesujący dla turystów. Natomiast bliska odległość do Poznania decyduje o możliwościach dla inwestorów. Warte uwagi miejsca to m.in. późnogotycka, mieszkalna "Baszta Halszki” w Szamotułach, zespól zamkowy w Szamotułach, pałac zbudowany w stylu neogotyku romantycznego w Kaźmierzu, neorenesansowy pałac Twardowskich w Kobylnicach.

http://www.powiat-szamotuly.pl

Powiat średzki

To obszary znajdujące się na południowy wschód od Poznania. Jest to region dobrze rozwinięty pod względem infrastruktury, co sprawia, że jest miejscem atrakcyjnym dla wszelkich inwestycji. Co więcej, są to obszary pełne uroku, których warto zasmakować. Godne uwagi miejsca to m.in. drewniany dwór w stylu romantycznego dworku szwajcarskiego w Zaniemyślu, pałac w Winnej Górze.

http://www.srodawlkp-powiat.pl

Powiat śremski

Ten malowniczy, a także bogaty w różnorodne gatunki flory i fauny obszar położony jest w centralnej części województwa wielkopolskiego. Należy do najszybciej rozwijających się terenów w środkowej części województwa. Ponadto na terenie powiatu zlokalizowane są liczne zabytki architektoniczne, a wśród nich m.in. neogotycki pałac Twardowskich w Psarskich z początku XIX wieku, dwór z 1894 roku, w którym mieści się Muzeum Józefa Wybickiego, w Manieczkach.

http://www.powiat-srem.pl

Powiat turecki

Reprezentuje część wschodnią województwa wielkopolskiego. Jego cechą charakterystyczną jest największa gęstość zaludnienia w Wielkopolsce. Głównym celem powiatu tureckiego jest wszechstronny rozwój. Godne uwagi miejsca to: ratusz w Turku, w którym mieści się Muzeum Rzemiosła Tkackiego - jedyne w Polsce, rynek w Turku z neogotyckim kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

http://www.powiat.turek.pl

Powiat wągrowiecki

Jeden z najładniejszych regionów Wielkopolski leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej. Panują tu dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych, którym sprzyja odpowiednie środowisko naturalne. Najciekawsze miejsca powiatu to: sześciometrowa piramida-grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich - Jerzego Łakińskiego — w Wągrowcu, pocysterski, późnobarokowy klasztor w Wągrowcu, ruiny gotyckiego zamku Hanki zniszczonego przez Szwedów w 1656 roku w miejscowości Gołańcz.

http://www.wagrowiec.pl

Powiat wolsztyński

Obszary powiatu zajmują południowo-zachodnią część województwa. To idealne miejsce dla lubiących turystykę. Nieskażone powietrze i liczne zabytki sprawiają, że to region godny poświęcenia choć odrobiny uwagi. Wyróżnić można m.in. pocysterski zespół klasztorny w Obrze, wolsztyńskie muzeum Roberta Kocha - noblisty, który odkrył prątki gruźlicy i zarazki wąglika, muzeum-parowozownię w Wolsztynie - jedyny taki obiekt czynny w Europie.

http://www.powiatwolsztyn.pl

Powiat wrzesiński

Zajmuje centralną część województwa wielkopolskiego. Na terenie powiatu znajdują się piękne krajobrazy z rozległą Pradoliną Warty na czele. Powiat wrzesiński oferuje możliwość odpoczynku. Warto zobaczyć: neorenesansowy pałac Mielżyńskich w Miłosławiu, XV-wieczną farę we Wrześni, pofranciszkański zespól klasztorny w miejscowości Pyzdry.

http://www.wrzesnia.powiat.pl

Powiat złotowski

Powiat ten leży na Wysoczyźnie Krajeńskiej, jego atutem są lasy i czyste jeziora. Kierunkiem rozwoju jest turystyka, co prowadzi do tworzenia nowych terenów zielonych. Niezwykle atrakcyjny jest sam Zlotów - miasto położone nad kilkoma jeziorami.

http://zlotow-powiat.pl

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska