Sport i kultura fizyczna  
 
Trudno nie zgodzić się z powszechnie panującą o sporcie opinią, że kształtuje charakter, uczy pokory ale i zdrowej rywalizacji. Pomaga utrwalać nawyki, które przyczyniają się do harmonijnego, zdrowego stylu życia. Wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pomaga radzić sobie w życiu prywatnym i zawodowym, bowiem gdzie jak nie w sporcie można nauczyć się wytrwałości i samodyscypliny?

Problemem naszych czasów jest szybki rozwój technologiczny na całym świecie, który popularyzuje, a w życiu zawodowym właściwie zmusza do siedzącego trybu życia. Czas wolny to najczęściej tylko chwila przemieszczenia, by z powrotem zasiąść przed telewizorem czy przy stoliku w restauracji. Na szczęście sport zawsze będzie modny, a wraz z nim ochota na odprężenie, które to daje nam chwila wysiłku fizycznego. Łatwiej wtedy zgubić nie tylko zbędne kilogramy, ale i stres, który coraz częściej staje się codziennym towarzyszem.

Wielkopolska pozostaje otwarta na potrzeby tych wszystkich, którzy wybierają zdrowy i aktywny sposób spędzania czasu. Ma to swoje odbicie w działalności klubów sportowych, które prężnie działają na terenie wielkopolskich powiatów i gmin. Widać to również po inwestycjach w regionie, które skutecznie realizują założenia programu, by systematycznie zwiększać liczbę obiektów sportowych. Te istniejące, mają do zaoferowania szereg atrakcyjnych struktur. Warto zauważyć, że Wielkopolska nie odbiega od europejskich standardów i na swym terenie dysponuje tak różnorodnymi obiektami sportowymi, że nie sposób nie znaleźć wśród nich czegoś, odpowiadającego zainteresowaniom lub chociażby pomocnego w ich rozbudzeniu.

Do użytkowania publicznego oddane zostały stadiony sportowe do: hokeja na trawie, lekkoatletyki, piłki nożnej, sportów wymagających bieżni oraz żużlowych. Można korzystać z szeregu boisk z przeznaczeniem do gier dużych, takich jak baseball, hokej na trawie, piłka nożna, rugby oraz małych do gry w koszykówkę, bowl, mini – piłkę nożną, piłkę ręczną, piłkę siatkową czy piłkę siatkową plażową. Nie ma problemu z użytkowaniem kortów tenisowych, pływalni krytych i otwartych, strzelnic czy przystani wodnych. Można też korzystać z torów sportowych – w Poznaniu z bowlingowego, jeździeckiego, kartingowego, łuczniczego i regatowego. W Lesznie i Racocie z jeździeckiego, w Gostyniu z kartingowego i speedrowerowego, w Buczu i Pile ze speedrowerowego, w Kaliszu z kolarskiego, w Opatówku z regatowego, a w Suchym Lesie ze skateboardingowego.

Podstawę uprawiania sportu stanowią hale sportowe i sale gimnastyczne, których w Wielkopolsce wciąż przybywa. Można tu wymienić takie obiekty, jak hipodromy z krytymi ujeżdżalniami (Leszno, Poznań, Racot), ściany wspinaczkowe (Gniezno, Komorniki, Poznań), naturalny tor saneczkowy (Czarnków, Poznań), skocznia narciarska (Czarnków), Skate Park (Leszno) czy kort do Squasha (w Śremie i Zaniemyślu).

Pozostaje jeszcze 11 wielkopolskich gmin, które nie posiadają żadnego obiektu krytego i niechaj będzie to sygnałem dla potencjalnych inwestorów, którzy szukają pomysłu na interesujące ulokowanie własnych funduszy.

Wielkopolskie miasta oraz gminy, jako że wykazują dużą aktywność i coraz bardziej profesjonalne przygotowanie do organizacji różnego rodzaju imprez sportowych, mogą pochwalić się wydarzeniami sportowymi, które nabierają cyklicznego charakteru. W związku z tym corocznie jest wiele powodów do dumy, by wraz z zawodnikami reprezentującymi Wielkopolskę, świętować sportowe sukcesy. Rzeczą jasną jest, że są też i porażki, ale oczywiście tylko dlatego, aby jeszcze bardziej zmobilizować się w walce o zwycięstwo.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska