Miejsca pobytowe

Powodzeniem cieszą się te ośrodki wypoczynkowe, które są położone w sąsiedztwie lasów i jezior, zwłaszcza:

Są to miejsca, które z pewnością spodobają się tym turystom, którzy chcą obcować z przyrodą, jednocześnie nie tracąc kontaktu z dobrami cywilizacji. Pobliskie lasy urzekają malowniczością i rozmaitością gatunków drzew, ciekawym ukształtowaniem terenu oraz obfitością zwierzyny. Jesienią można tutaj znaleźć sporo grzybów, a liczne szlaki turystyczne sprawią, że usatysfakcjonowani będą nawet najbardziej wybredni miłośnicy wędrówek. Natomiast polodowcowe jeziora to nie tylko efektowne krajobrazy, ale też duża atrakcja dla miłośników wędkowania, kąpieli oraz osób uprawiających sporty wodne. Warto wspomnieć jeszcze o zabytkach, których w okolicy nie brakuje. Obcowanie z przyrodą i bliskość zabytków to jest najlepsze rozwiązanie jakie można zaproponować współczesnemu turyście. Słowem dla każdego coś miłego.

Miejscami, które można polecić odwiedzającym Wielkopolskę są z pewnością: Nadleśnictwo Babki p. Poznaniem - można nie tylko wypocząć wśród malowniczych lasów mieszanych ale także zwiedzić znamienite wielkopolskie zabytki. Jednym z atrakcyjnych miejsc przyrodniczych jest ciąg rynny jeziornej Zaniemysko-Kórnickiej i arboretum PAN w Kórniku z licznymi szkółkami drzew i krzewów ozdobnych a także park dendrologiczny, najstarszy z parków, sięga XVI w., przekształcony w XIX w., o powierzchni 42 ha, z 3 tys. gatunków drzew i krzewów.

Natomiast do atrakcji turystycznych należy:

 • Poznań z licznymi zabytkami różnych epok - Ostrów Tumski, Cytadela, Malta, Ogród Botaniczny, Palmiarnia, Punkty Widokowe, Teatr Polski, Teatr Wielki, Ratusz, Biblioteka Raczyńskich, Zamek Przemysła, Zamek Cesarski, Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Fara, Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego - oo. Franciszkanów;
 • Kórnik - neogotycki zamek, zabytek klasy zerowej, jest jedyną rezydencją w Wielkopolsce, która zachowała swoją niezmienioną postać od XIX w. Zamek ten przechowuje do dziś najcenniejsze zabytki historii i literatury polskiej, m.in. autograf III cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza, godny zauważenia jest także zabytkowy rynek.

W 1999 roku otwarto uroczyście "Trasę Kórnicką". Wyjątkowość trasy polega na tym, że jest pierwszym w Polsce oznakowanym szlakiem turystycznym dla zmotoryzowanych, a wiosną 2001 roku wyznaczono na terenie gminy, specjalnie oznakowany szlak rowerowy w ramach powstałego Pierścienia Rowerowego Powiatu Poznańskiego.

W okolicach Poznania znajduje się wiele ośrodków sportowo-rekreacyjnych nad jeziorami, liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz obiekty sportowe.

Ośrodek Wypoczynkowy w Zaniemyślu, otoczony kompleksem leśnym z licznymi gatunkami roślin i zwierząt. Jedną z atrakcji jest 3-hektarowa Wyspa Edwarda na jeziorze Raczyńskim w Zaniemyślu, pamiątki po Edwardzie Raczyńskim, jednej z najsłynniejszych postaci XIX- wiecznej Wielkopolski, mecenasie nauki i sztuki. Warto zwiedzić również:

 •  jeden z najwspanialszych w Polsce pałaców szlacheckich z XVIII w. Rogalinie;
 • doskonale zachowany typowy dwór szlachecki z XVIII w. w Koszutach;
 • efektowny pałac z pocz. XX w. wybudowany w tzw. "stylu polskim" w Winnogórze;
 • stary dwór z XVII w. i nowy z pocz. XX w. w Jeziorach Wielkich.

Poza tym jest możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego nad jeziorem Raczyńskim; liczne szlaki piesze i rowerowe; stadniny koni.

W Nadleśnictwie Czerwonak (okolice Tuczna), można doskonale wypocząć nad jeziorami Stęszewskim Dużym i Stęszewskim Małym.

Ten teren, to przede wszystkim:

 • urozmaicona linia brzegowa polodowcowych jezior,
 • Puszcza Zielonka,
 • Arboretum Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Zielonce,
 • liczne szlaki turystyczne okolic Poznania, Puszczy Zielonki oraz miejsca godne zainteresowania na Szlaku Piastowskim,
 • zabytkowe budowle w pobliskich wsiach i miastach (Wierzenica, Kicin - kościół barokowy z XVI w., Rejowiec, Kiszkowo, Krześlice, Pomarzanowice, Wronczyn, Pobiedziska, Murowana Goślina).
  Liczne trasy rowerowe i piesze, możliwość uprawiania cichych sportów wodnych (żeglarstwo, windsurfing, kajaki).

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie - jest to dom pracy twórczej. Zwiedzić można Muzeum Leśnictwa z bardzo interesującymi stałymi i okresowymi ekspozycjami, imponujący ogromny park z rzadkimi gatunkami i odmianami drzew i krzewów. Zgromadzono tutaj około 600 gatunków odmian drzew i krzewów z różnych stron świata. Duże wrażenie, zwłaszcza na zwiedzających park, robią żubry, zgromadzone w specjalnej zagrodzie. Niekwestionowanymi atrakcjami są:

 •  Zamek Gołuchowski (oddział Muzeum Narodowego) przebudowany dzięki staraniom Izabelli z książąt Czartoryskich hrabiny Działyńskiej;
 • bliskość Kalisza z licznymi zabytkami;
 • imponujący eklektyczny pałac z XIX w. w Sobótce;
 • neoklasycystyczny dwór z pocz. XX w. w Górznie;
 • XVIII- wieczny pałac w Choczu;
 • klasycystyczny pałac z XVIII w. w Lewkowie.

Dom Pracy Twórczej mieści się w kompleksie budynków w XIX-wiecznym 160-hektarowym parku (największym w Wielkopolsce) - założonym w stylu angielskim nad rzeczką Ciemną.

Kwatera Myśliwska w Załęczu, na trasie Rawicz-Góra Śląska. Interesującymi zabytkami archeologicznymi są:

 • cmentarze kultury łużyckiej w Ryczeniu i Miechowie,
 • osada z epoki mezolitu i brązu koło Szaszarowic,
 • kurhan koło Osetna;
 • imponujący barokowy XVII -wieczny zamek w Rydzynie.

Dodatkowo organizowane są takie atrakcje jak: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, pokazy walk rycerskich, biesiady Wiejski Stół, przejażdżki bryczkami, konno, ogniska z pieczeniem prosiaka, dzika a także zabawy ze zjawami czy elfami. Oprócz zamku w Rydzynie liczne są dwory i pałace, zabytkowe założenia parkowe: Łaszczyn, Konarzewo, Golina Wielka, Golejewko, Pakosław, Rojęczyn. Niewątpliwą atrakcją dla turystów będzie również turystyka piesza i rowerowa, obiekty sportowe w Rawiczu. Wystarczy też odrobina szczęścia, by spotkać rzadkiego bociana czarnego. Pobyt w Załęczu, obok myśliwych, którzy dobrze znają to miejsce i cenią sobie uroki i efekty polowania w okolicznych lasach, docenić powinni wszyscy miłośnicy przyrody.

Na trasie Poznań - Nowy Tomyśl, warto odwiedzić Nadleśnictwo Grodzisk, duży 27-hektarowy park z 260-letnim drzewostanem. Piękny kompleks parkowo-pałacowy w Porażynie wybudowany został w 1882 r. (dawna posiadłość gen. Kazimierza Sosnkowskiego - jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego), niedawno wyremontowana została kapliczka oraz starannie odrestaurowany kompleks zabudowań gospodarczych (stajnia, wozownia), w których można zobaczyć okresowe ekspozycje przyrodnicze. Zwiedzić można również:

 • okazały XIX - wieczny pałac Łąckich w Posadowie;
 • klasycystyczny pałac Sczanieckich z XVIII w.,
 • neogotycki zamek z końca XIX w. w Wąsowie.

Dodatkową atrakcją są z pewnością trasy oznaczone drogowskazami w otaczającym Porażyn kompleksie leśnym - znakomicie nadające się do zorganizowania krótszej lub dłuższej wyprawy rowerowej. Okolica sprzyja również miłośnikom koni (za sprawą stadniny w Posadowie oraz licznych, mniejszych prywatnych stadnin i stajni), znawcom tradycyjnego rzemiosła (Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu), czy rolnikom (Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sielinku k. Opalenicy z Muzeum Przetwórstwa Mięsnego i Wędliniarstwa). Z pewnością każdy turysta doceni piękno krajobrazu, urok pałacu i specyficzną, prawdziwie "leśną" atmosferę Porażyna, położonego tak blisko głównych dróg i tak łatwo osiągalnego.

Można również wypocząć w Nadleśnictwie Krotoszyn, którego atrakcje przyrodnicze to 6 rezerwatów przyrody, których zadaniem jest zachowanie rzadkich gatunków roślin. Do turystycznych atrakcji należy:

 • klasycystyczny pałac z XVIII w. Lewkowie;
 • okazały barokowy pałac z XVII w. w Pępowie;
 • imponujący romantyczny zamek-pałac z XIX w. w Rokosowie;
 • XIX wieczne dwory szlacheckie w: Gębicach, Skoraszewicach, Sielcu Starym, Wyganowie;
 • XX-wieczne pałace w Dłoni i Smolicach;
 • późnoklasycystyczny XIX-wieczny pałac w Baszkowie.

Turystom pieszym i rowerzystom polecane są zwłaszcza dwa szlaki turystyczne - żółty (łączący Krotoszyn z Sulmierzycami - 17,6 km) oraz zielony (Zduny - Krotoszyn - 12,2 km). W Krotoszynie organizowane są również walki zapaśnicze drużyn znanych w całym kraju.

W okolicach Poznania znajduje się: Leśny Ośrodek Puszczykowo, który otoczony jest Wielkopolskim Parkiem Narodowym zwanym "Zielonymi płucami Poznania".

Na terenie WPN znajduje się 17 rezerwatów przyrody, do których należy Jezioro Góreckie - perła Parku Narodowego. Przygotowanych jest 81 km szlaków, ciągnących się pośród lasów, łąk, jezior i stawów. Można zwiedzić:

 • Muzeum Przyrodnicze w Jeziorach,
 • Muzeum Rolnictwa w Szreniawie,
 • Muzeum -Pracownię Literacką A.Fiedlera,
 • zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie.

Chroniony obszar należy do najbardziej interesujących zabytków przyrody w Polsce. Rozciąga się wzdłuż trasy zalewowej doliny Warty z licznymi jej starorzeczami i zastoiskami. Znany jest przede wszystkim z licznego występowania starych okazałych dębów (ostańce dębów liczą sobie 800 lat - największy o imieniu "Rus" ma 9 m obwodu) - żywych pomników, zabytków przyrody. Jest to największe w Europie naturalne skupisko tak licznej grupy starych okazów tych drzew, które są pozostałością dawnych łęgów. Na tym terenie mieści się dawna posiadłość Raczyńskich - obecnie muzeum wraz z ogrodem założonym w stylu angielskim, ciesząca się nieustannym zainteresowaniem turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Wypocząć można również w Nadleśnictwie Piaski, gmina Dolsk. Leśniczówkę otaczają lasy sosnowo-dębowe, mokradła nad jeziorem Cichowo, rezerwaty florystyczne: "Pępowo", "Czerwona Róża", "Bodzewko", "Dębno", ciekawe gatunki zwierząt (bóbr, daniel, jenot, żuraw zwyczajny, zimorodek, orzechówka, bocian czarny, kozioróg dębosz). Wyznaczone są też szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Mona zwiedzić:

 • bazylikę i klasztor o.o. Filipinów w pobliskim Gostyniu;
 • klasycystyczny dwór z XVIII w. w Mchach;
 • neobarokowy dwór z XX w. w Cichowie;
 • okazały późnobarokowy pałac z XVIII w. w Turwi.

W okolicach Turka znajduje się jeden z największych w Polsce zbiorników retencyjnych - Jeziorsko, a ponadto:

 • gotycki zamek z XIV w. w Uniejowie,
 • drewniany kościół w Wyszynie,
 • trasy rowerowe i narciarskie.

Tę propozycję w sposób szczególny zaadresować można do miłośników wypraw rowerowych i narciarzy klasycznych - korzystających z "biegówek". Przygotowano siedem tras turystyczno-dydaktycznych o łącznej długości 61 kilometrów. Cztery z nich to szlaki wręcz wymarzone dla zwolenników aktywnego wypoczynku, w dodatku doceniających piękno przyrody i urodę krajobrazu. malownicze pagórki, jary, parowy, bogata szata roślinna z wieloma gatunkami roślin chronionych, liczne gatunki owadów, płazów, ptaków i ssaków.

Jednym z najciekawszych terenów turystycznych jest: Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie, obszar ten należy do najpiękniejszych fragmentów Niżu Polskiego. Pojezierze to charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, wzgórzami morenowymi i głębokimi dolinami strumieni. Na jego terenie znajduje się ponad sto jezior, różnorodne lasy i bory - bór sosnowy Puszczy Noteckiej, rezerwaty "Czaple Wyspy" na jeziorze Kłosowskim (z koloniami czapli i kormoranów), "Cegliniec" nad jeziorem Mnich oraz "Mszar nad jeziorem Mnich" (z bogatą roślinnością wodną i torfowiskową) a także liczne pomniki przyrody, cenne zabytki architektury, jak:

 • kościół parafialny w Sierakowie (zabytek klasy "0"),
 • dwór z XIX w. oraz zamek z XV w. - obecnie Muzeum w Sierakowie;

Oraz korzystać z takich atrakcji, jak:

 • rejsy statkiem wycieczkowym po rzece Warcie;
 • przejażdżki bryczkami organizowane przez Stadninę Ogierów w Sierakowie.


Wędrując licznymi szlakami turystycznymi Pojezierza, można jeszcze rozkoszować się spokojem i pięknem przyrody. Wszystko to składa się na dużą atrakcyjność krajoznawczą ziemi międzychodzko-sierakowskiej.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska