Polowania

Dla miłośników polowań z pewnością miejscem godnym polecenia jest kwatera myśliwska w Kątach k. Murowanej Gośliny w Nadleśnictwie Łopuchówko. Charakterystyczne dla tego terenu są rezerwaty przyrody - "Buczyna", "Klasztorne Modrzewie", "Las Mieszany", "Żywiec Dziewięciolistny" (jedyne w Wielkopolsce stanowisko rośliny górskiej charakterystycznej dla buczyn karpackich), "Śnieżycowy Jar" - w zasięgu jedniodniowych wycieczek; kompleks leśny Puszcza Zielonka, Arboretum Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Zielonce.
Poza tym warto zwiedzić:

 • Szlak Cysterski na Pałukach (okolice Wągrowca);
 • efektowny XIX-wieczny pałac (w stylu nawiązującym do XVII-wiecznej architektury zamków francuskich) w Zakrzewie;
 • neogotycki pałac z XIX w. w Krześlicach,
 • Szlak Piastowski (m.in. Lednica, Gniezno).

Nieocenioną pomocą dla miłośników przyrody, ceniących sobie możliwość jej bezpośredniego podglądania, będzie z pewnością dokładna mapa terenów leśnych nadleśnictwa z zaznaczonymi punktami obserwacyjnymi, paśnikami i myśliwskimi ambonami. W pobliżu kwatery znaleźć można ciekawe egzemplarze drzew "pomnikowych" oraz powierzchnie doświadczalne ze 100-letnim rodowodem. Wędkarze chwalą sobie tutaj obfitość dobrych łowisk. Jeziora w okolicach Murowanej Gośliny są przez nich bardzo chętnie odwiedzane. Kąty będą dobrym miejscem dla turystów ceniących zalety odpoczynku w jednym miejscu, ale lokalizacja wsi sprzyja też wynajęciu obiektu jako "bazy" w przypadku planowania jednodniowych wycieczek do Poznania, Obornik, Rogoźna, Wągrowca, Zakrzewa czy Krześlic.

Konkurencyjne dla kwatery myśliwskiej w Kątach mogą stać się Kwatery w Józefowie w Nadleśnictwie Przedborów, gmina Czastary a także Kwatera myśliwska Mścigniew w Nadleśnictwie Włoszakowice. Kwatera w Józefowie to teren charakterystyczny dla występowania licznych okazów fauny i flory, w tym rzadkich gatunków - możliwość prowadzenia ciekawych obserwacji i "bezkrwawych łowów", duża ilość grzybów i jagód.

Liczne trasy spacerowe a także zalew wodny z kompleksem rekreacyjnym w Kobylej Górze. Atrakcjami turystycznymi są:

 • eklektyczny pałac z XIX w Mroczeniu;
 • barokowy zespół klasztorny o.o. Paulinów z XVII w. z tablicą upamiętniającą ks. Kordeckiego,
 • drewniany kościół PW Św. Rocha w Wieruszowie;
 • fragmenty murów obwodowych i 20-metrowa ośmioboczna wieża - pozostałość po XIV-wiecznym zamku w Bolesławcu,
 • XIX wieczny pałac w Siemianicach;
 • czterokondygnacyjny drewniany pałac myśliwski na planie krzyża greckiego z XIX w . w Antoninie, w którym w 1978 r. urządzono salon muzyczny i bibliotekę poświęconą F.Chopinowi. Odbywają się tutaj koncerty, a także coroczne imprezy "Konfrontacje Chopinowskie" w lipcu i "Jesień Chopinowska" we wrześniu.

Natomiast kwatera myśliwska Mścigniew, znajduje się w okolicy bogatej w liczne gatunki roślin i zwierząt chronionych:

 •  Przemęcki Park Krajobrazowy z licznymi trasami turystycznymi;
 • okazały pałac z XVIII w. zbudowany na rzucie trójkąta równoramiennego we Włoszakowicach;
 • barokowy dwór z XVIII w. w Krzycku Wielkim;
 • dwór klasycystyczny z XIX w. w Sokołowicach.

Można również skorzystać z ośrodka rekreacyjnego w Boszkowie nad jez. Dominickim czy z kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wchodzą: kryta pływalnia "Akwawit" w Lesznie wraz z hotelem i kortami tenisowymi. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Leszno znane jest również z Lotniska Centralnej Szkoły Szybowcowej, które wielokrotnie było areną imprez rangi Mistrzostwa Świata, Europy i Mistrzostw Polski.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska