Kostrzyn

Informacje ogólne

Gmina Kostrzyn leży w środkowo - wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim - 21 km od Poznania, 27 km od Wrześni, 32 km od Gniezna, 20 km od Środy Wlkp. Kostrzyn graniczy z gminami: Swarzędz, Pobiedziska, Nekla, Dominowo, Środa Wlkp. i Kleszczewo. Przez miasto i gminę przebiega droga krajowa nr 2 Berlin - Poznań - Warszawa. Równolegle do niej biegnie linia kolejowa z Berlina, poprzez Poznań do Warszawy. Autostrada A2 przebiega kilka kilometrów od południowej granicy gminy. Obszar gminy w przeważającej części jest terenem płaskim, natomiast jej północno – wschodnia część (około 20% ogólnej powierzchni) stanowi teren pagórkowaty, głównie zalesiony. Grunty uprawne stanowią blisko 80% obszaru gminy, potwierdzając jej rolniczy charakter.


Sport i rekreacja


Na terenie gminy działa Kostrzyński Klub Sportowy „Lechia", który jest głównym organizatorem sportu młodzieżowego w gminie. W sekcji kolarskiej karierę rozpoczynał były mistrz świata Janusz Kowalski. W Lechii działają dwie sekcje: szachowa oraz piłki nożnej. Na terenie gminy działa też Kostrzyński Klub Karate oraz Gminny Klub Sportowy w Gułtowach. Młodzież szkolna uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, których organizatorem jest Szkolny Związek Sportowy. W szkołach działają Uczniowskie Kluby Sportowe, z których największymi osiągnięciami może poszczycić się drużyna unihokeja VICTORIA z Gułtów. UKS w Czerlejnie posiada też sekcję jeździecką. Atrakcyjne formy sportu i rekreacji proponuje Stadnina Koni w Iwnie. Co roku odbywają się tu zawody jeździeckie "Błękitna Wstęga Wielkopolski" oraz jesienne biegi św. Huberta. W Iwnie można skorzystać z jazd konnych oraz przejażdżek powozami. Stadnina koni zaprasza również miłośników wędkarstwa, a także myśliwych.

Kultura


W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury działa przedszkole artystyczne, młodzieżowy zespół pieśni i tańca Promyk, chór Seniora, zespół pieśni i tańca Siekieracy. Ośrodek Kultury jest też wydawcą miesięcznika „Kostrzyńskie ABC". Biblioteka Publiczna w Kostrzynie posiada 4 filie w sumie 65.000 woluminów. W siedzibie biblioteki znajduje się czytelnia i księgarnia. Tu też organizuje się imprezy czytelnicze, wystawy i spotkania literackie. Od 26 lat, co roku w maju organizowane jest święto regionalne „Kurdesz Kasztelański", podczas którego prezentują się zespoły artystyczne, odbywają się imprezy sportowe-rekreacyjne. Trzydniowy festyn kończy „Biesiada Humorystów" z udziałem znanych w całym kraju kabaretów. Ponadto, co roku w sierpniu odbywają się dożynki gminne, a na początku września organizowany jest festyn „Pożegnanie lata". Osoby, które swoją postawą i pracą przynoszą chlubę naszej małej ojczyźnie, co roku wyróżnianie są Nagrodą Miasta i Gminy Kostrzyn „Rycerz Kostro"


Warto zobaczyć

  • W Kostrzynie - średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta z kamienicami z XVIII i z przełomu XIX i XX w., późnogotycki kościół parafialny wraz z dzwonnicą izbę muzealną w Ośrodku Kultury
  • W Iwnie - zabytkowy kościół barokowy, pięknie położony XIX wieczny pałac Mielżyńskich i znaną w całym kraju stadninę koni
  • W Gułtowach - szachulcowy kościół z XVIII w., zespół pałacowo parkowy z XVIII w. z pałacem Bnińskich
  • W Czerlejnie - drewniany kościół z 1 743 r.
  • W Siekierkach Wielkich - drewniany kościół z 1762 r. z kaplicą grobową Pauliny i Augusta Wilkowskich
  • W Trzeku - wczesnośredniowieczne grodzisko, zwane „szwedzkimi okopami"
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Załączniki

Oferta inwestycyjna gminy Kostrzyn

Do strony dołączono następujące galerie obrazów:
 WIĘCEJ    


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska