Miasto Mikstat

Miasto Mikstat położone jest w południowej Wielkopolsce, w północnej części Wzgórz Ostrzeszowskich, na krańcu tzw. Kocich Gór, na wysokości 180 – 232 m.n.p.m. Mikstat był przez wieki rdzennie polskim miastem, jedynie jego lokacja, za datę której przyjmuje się rok 1366, odbyła się na prawie magdeburskim. Herb miasta – Gozdawa – to dwie białe lilie ze złotą przepaską na czerwonym tle. Podobny herb ma Paryż i stąd Mikstat często nazywany jest przekornie „Małym Paryżem”. Obecne położenie miasta nie jest jego położeniem pierwotnym, gdyż siedmiokrotnie spłonęło prawie doszczętnie. Duże zniszczenia przyniosły wojny w XVII w. Szwedzi spustoszyli Mikstat i okolicę, straty przyniosły także wojny na początku XVIII w. i w latach 1733 – 1735.


Okolice Mikstatu nie zostały jeszcze w pełni odkryte dla celów turystyczno – wypoczynkowych. Od zachodu znajdują się lasy iglaste, zasobne w jagody i grzyby. Na wschód od miasta mamy dla odmiany kompleks lasów liściastych z piękną atrakcją turystyczną: bukiem – pomnikiem przyrody.


Turyści mogą zwiedzić zabytkowe obiekty sakralne znajdujące się: w Kotłowie z 1108r., w Mikstacie – drewniany kościółek z 1773r. i neobarokowy z 1914r. oraz w Przedborowe z 1897r. To właśnie w Mikstacie od ponad 200 lat zawsze 16 sierpnia odbywa się tradycyjne święcenie zwierząt domowych, które znane jest w całym kraju.


Dużą atrakcję stanowią też piękne widoki na doliny Baryczy i Prosny, cisza oraz wspaniały mikroklimat, działający leczniczo szczególnie na drogi oddechowe. W miejscowości Przedborów czynny jest Ośrodek Caritas. Obok siedziby Nadleśnictwa Przedborów od 2004 roku na Ścieżce Dydaktycznej można odbywać codzienne spacery oraz rozpoznawać na żywo z opisów gatunki drzew i roślin. Na terenie gminy znajdują się szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, szlak bursztynowy oraz trasa konna. Gmina dysponuje terenami pod budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe i usługowe. Gmina Mikstat zajęła 11. miejsce w Polsce w rankingu gmin wiejsko – miejskich „Rzeczypospolitej 2005”.


Obszar 87,17 km2, 6 273 mieszkańców.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Załączniki

Oferta inwestycyjna gminy Mikstat
Uchwały Nr X/69/2003 Rady Miejskiej w Mikstacie ws. zwolnień w podatku od nieruchomości na terenie Miasta i Gminy Mikstat

Do strony dołączono następujące galerie obrazów:
 WIĘCEJ    
 Mapy
 WIĘCEJ    
 WIĘCEJ    


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska