Powiat Gnieźnieński leży w środkowozachodniej części Polski w Województwie Wielkopolskim i zajmuje powierzchnię blisko 1254 km2. Obszar ten zamieszkuje nieco ponad 140 tys. mieszkańców, co stanowi 4,2% ogółu ludności województwa. W jego granicach administracyjnych leżą następujące gminy: Gniezno (miasto), Witkowo (miasto i gmina), Trzemeszno (miasto i gmina), Kłecko (miasto i gmina), Czerniejewo (miasto i gmina), Gniezno (gmina), Kiszkowo (gmina), Łubowo (gmina), Niechanowo (gmina), Mieleszyn (gmina). Powiat Gnieźnieński pełni rolę ośrodka usług, przemysłu i turystyki oraz węzła komunikacji samochodowej i kolejowej.


Powiat Gnieźnieński usytuowany jest w rejonie dogodnym pod względem komunikacyjnym. Gniezno znajduje się w odległości 50 km na północny wschód od Poznania, w którym zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko pasażerskie i cargo - Poznań Ławica. Poza tym, stolica Powiatu leży na skrzyżowaniu dróg międzynarodowych i krajowych oraz linii kolejowych. Przebiega przez nią droga nr 5 (E-261), wiodąca z Pragi przez Wrocław, Poznań do Bydgoszczy i Gdańska, a wiodącą na południe, drogą do Wrześni (droga krajowa nr 15 Toruń - Bydgoszcz) można dojechać do węzła autostrady A2 (Berlin - Poznań - Warszawa - Moskwa). Wygodne drogi międzynarodowe i wojewódzkie pozwalają sprawnie dojechać z Gniezna w rejon Polski północno - wschodniej i północno - zachodniej. W Gnieźnie spotyka się także kilka ważnych linii kolejowych z Wrocławia i Poznania, z Jarocina (szlak z Górnego Śląska i Krakowa) z Gdańska i Bydgoszczy oraz Olsztyna.

Dogodna lokalizacja to nie jedyny powód, dla którego warto inwestować w Powiecie Gnieźnieńskim. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść obszaru jest dobrze rozwinięta sieć instytucji otoczenia biznesu. W Gnieźnie znajdują się urzędy niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz oddziały kilkunastu banków. Poza tym, działa tu Gnieźnieńska Agencja Rozwoju Gospodarczego, która nastawiona jest na promowanie regionu jako obszaru atrakcyjnego dla inwestorów krajowych i zagranicznych oraz wspieranie i rozwój gospodarczy lokalnych przedsiębiorców. Pomoc oferowana dla sektora MSP obejmuje:

 • działalność doradczo – konsultingową,
 • prowadzenie Powiatowego Funduszu Poręczeń Kredytowych,
 • usługi finansowe w tym Powiatowy Fundusz Poręczeń Kredytowych,
 • pomoc w zdobywaniu przez małe i średnie przedsiębiorstwa nowych rynków zbytu,
 • udostępnienie małym i średnim firmom informacji niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej;
 • zwiększenie dostępu do nowych technologii poprzez podjęcie współpracy z PARP;
 • większenie dostępu do wiedzy, poprzez organizowanie szkoleń (uzupełnionych warsztatami) z zakresu uruchomienia i zarządzania małą firmą.

Kolejnym atutem jednostki jest dostępna, dobrze wykwalifikowana kadra. W Gnieźnie znajduje się Collegium Europaeum Gnesnense, działająca jako filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształcąca na kierunkach humanistycznych. W stolicy Powiatu działalność oświatową prowadzi również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która przygotowuje do pracy przyszłych inżynierów oraz Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno - Menadżerska, której oferta edukacyjna obejmuje kształcenie na 3 kierunkach o profilu ekonomicznym i humanistycznym.  Oprócz szkolnictwa wyższego w Gnieźnie znajdują się szkoły policealne, o kierunkach kształcenia dostosowanych do bieżących potrzeb lokalnego rynku pracy. We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego kładzie nacisk na naukę języków obcych oraz kreatywność i samodzielność myślenia w rozwiązywaniu problemów.

Położenie Powiatu dogodne pod względem komunikacyjnym, sprawnie świadczone usługi okołobiznesowe, wykwalifikowana siła robocza oraz dostępność wolnych terenów i obiektów do zagospodarowania, i chęć współpracy gmin Powiatu Gnieźnieńskiego z przedsiębiorcami pozwalają ocenić teren jako atrakcyjny dla prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego m.in. w Powiecie swoje inwestycje ulokowały takie firmy jak:

 • NB Polska Sp. z o.o., producent okien poddaszowych marki Velux
 • Sobieski Trade Sp. z o.o., producent wyrobów spirytusowych
 • Panasonic Bartery Poland, producent baterii
 • LNB Poland Sp. z o.o.,  producent pasz
 • Paroc Polska Sp. z o.o., producent rozwiązań izolacyjnych z wełny kamiennej
 • Euroverlux Sp. z o.o., zajmujący się dekoracją opakowań szklanych dla przemysłu spirytusowego
 • Trepko Sp. z o.o., producent maszyn dla przemysłu spożywczego.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska