Czerniejewo

Miasto i Gmina Czerniejewo leży w południowej części powiatu gnieźnieńskiego. Zajmuje obszar 112 km2, który zamieszkuje ok. 7000 osób. W jej skład, łącznie z miastem wchodzą 23 miejscowości. Czerniejewo położone jest w odległości 15 km na południowy zachód od Gniezna, 9 km od Nekli i 12 km na północny zachód od Wrześni, przez które przebiega droga A2, oraz 45 km na wschód od Poznania. Natomiast do najbliższej stacji kolejowej, znajdującej się na trasie relacji Gniezno – Września, jest ok. 5 km. Poza tym przez teren gminy przebiegają: droga krajowa nr 15 oraz drogi powiatowe, które zbiegają się w mieście tworząc w obszarze zabudowanym węzeł komunikacyjny. Położenie geograficzne gminy Czerniejewo jest stosunkowo korzystne.

Lokalizacja umożliwia zróżnicowany rozwój działalności gospodarczej, zwłaszcza sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie na terenie gminy zarejestrowanych jest ok. 500 podmiotów gospodarczych, zajmujących się głównie: rolnictwem, leśnictwem, drobną wytwórczością, usługami produkcyjnymi i społecznymi oraz mieszkalnictwem. Czerniejewo to jednak przede wszystkim gmina rolnicza – ponad połowę terenu gminy stanowią obszary rolnicze, a 30% powierzchni ogólnej zajmują lasy.

Na jej terenie znajdują się również obiekty warte zobaczenia. Atrakcją turystyczną Czerniejewa jest jedna z najbardziej okazałych w Wielkopolsce rezydencja – barokowo-klasycystyczny zespół pałacowy. W okolicznych wioskach: Czeluścinie, Szczytnikach Czerniejewskich, Pawłowie czy Żydowie zachowały się natomiast przede wszystkim elementy architektury dworskiej. Poza tym, przez gminę przebiega ciąg o charakterze turystycznym, będący elementem tras „Szlaku Piastowskiego”.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Załączniki

Mapa terenu aktywizacji gospodarczej
Czerniejewo na mapie Polski
Czerniejewo na mapie Wielkopolski
Oferta terenu pod aktywizację gospodarczą
Mapa gminy Czerniejewo

Do strony dołączono następujące galerie obrazów:
 WIĘCEJ    


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska