Trzemeszno

Trzemeszno to gmina miejsko-wiejska, siedzibą władz samorządowych jest miasto Trzemeszno. Do końca 1998 roku Trzemeszno było zlokalizowane na terenie województwa bydgoskiego, ale wraz z nowym podziałem administracyjnym weszło w skład powiatu gnieźnieńskiego i należy do województwa wielkopolskiego. Od stolicy regionu, w którym znajduje się najbliższe lotnisko międzynarodowe, dzieli je 65 km, a od miasta powiatowego – 15 km. Gmina zajmuje powierzchnie 175 km2, którą zamieszkuje 14 345 osób. Przebiega przez nią linia kolejowa o znaczeniu krajowym: Poznań – Toruń oraz regionalna droga krajowa nr 15.


Gmina ma charakter przemysłowo – rolniczy. Na jej obszarze działa wiele firm (ponad 1000), w tym kilka z kapitałem zagranicznym. Trzemeszno pełni więc funkcję nie tylko ośrodka administracyjnego, ale również lokalnego centrum przemysłowo – handlowo – usługowego. Poza tym, z turystyczno-krajobrazowego punktu widzenia jest miejscem atrakcyjnym, o czym świadczą licznie odwiedzający gminę turyści. Położona jest bowiem na Pojezierzu Gnieźnieńskim będącym częścią Pojezierza Wielkopolskiego. Jeziora stanowią 5% powierzchni gminy, a do największych należą: Jezioro Popielewskie, Jezioro Kamienieckie, Jezioro Ostrowieckie i Jezioro Szydłowieckie. Oprócz tego, przez teren miasta i gminy przebiega Szlak Piastowski – obowiązkowy punkt w programie wycieczek prowadzących śladami początków państwowości polskiej, i to tutaj przyszedł na świat Jan Kiliński – słynny warszawski szewc i bohater walk w czasie insurekcji kościuszkowskiej.


Przebiegająca przez gminę droga krajowa oraz linia kolejowa to niewątpliwy atut, tym bardziej że tereny wchodzące w skład oferty inwestycyjnej są zlokalizowane w ich sąsiedztwie.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska