Witkowo

Gmina miejsko-wiejska Witkowo położona jest w południowo-wschodniej części powiatu, we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, w pasie Pojezierza Gnieźnieńskiego. W jej skład wchodzą 34 miejscowości i miasto Witkowo, które stanowi centrum administracyjno-usługowe. Gmina zajmuje powierzchnie 184 km2. Obszar ten zamieszkuje ponad 13 800 osób, z czego prawie 8000 mieszka w Witkowie. Miasto oddalone jest od Gniezna o 15 km, a od stolicy województwa o 60 km. Przebiega przez nie trasa łącząca Gniezno ze Słupcą (nr 260) i dalej leżącym Koninem. Gmina ma dobre połączenia komunikacyjne we wszystkich kierunkach: Witkowo – Gniezno – Poznań lub Bydgoszcz, Witkowo – Września, Witkowo – Słupca – Konin.


Jest to typowy obszar rolniczo – turystyczny. Ze względu na zmienność ukształtowania terenu, kompleksy leśne oraz powierzchnie wodne posiada wysokie walory przyrodniczo–krajobrazowe i wycieczkowo–wypoczynkowe. Znaczna cześć gminy należy do Powidzkiego Parku Krajobrazowego, który rozpoczyna się zaledwie 5 km na wschód od miasta. Natomiast głównym centrum turystycznym jest Ośrodek Wypoczynkowy w Skorzęcinie. Szeroka plaża, czysta woda, lasy i bogata infrastruktura ośrodka sprzyja letniemu wypoczynkowi i przyciąga wczasowiczów. Poza tym, ważnym komponentem krajobrazu, świadczącym o bogatej i ciekawej historii miasta i gminy są zlokalizowane na jej obszarze zabytki: parki wiejskie w Kołaczkowie, Jaworowie, Skorzęcinie i Odrowążu powstałe w XVIII – XIX., zespoły dworsko–pałacowe w Kołaczkowie, Jaworowie i Mielżynie czy wiatraki drewniane z XIX. Gmina ma więc naturalne predyspozycje do prowadzenia działalności w zakresie turystyki i rekreacji.


Chociaż w lokalnej gospodarce dominuje rolnictwo oraz turystyka i rekreacja, to na terenie jednostki zarejestrowanych jest ponad 1000 podmiotów gospodarczych i ich liczba zwiększa się z roku na rok, a w planach zagospodarowania przestrzennego są wyznaczone tereny aktywizacji gospodarczej, na których można zlokalizować przemysł o różnym stopniu uciążliwości. Prowadzona polityka sprzyja rozwojowi gospodarczemu – działającym firmom stwarzane są korzystne warunki gospodarowania, a inwestorom oferowane są tereny pod inwestycje przemysłowo – składowe, handlowo – usługowe i turystyczno – letniskowe oraz wolne nieruchomości do zagospodarowania.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Załączniki

Oferta terenu pod budowę ośrodka wypoczynkowego
Oferta hali w miejscowości Ruchocinek
Teren rekreacyjny pod budowę ośrodka wypoczynkowego
Mapa terenu inwestycyjnego nr 1
Mapa terenu inwestycyjnego nr 2


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska