Atrakcyjność inwestycyjna Polski wg Ernst & Young

Wg raportu Ernst & Young "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2008" Polska jest na pierwszym miejscu wśród najczęściej rozważanych lokalizacji inwestycji w Europie.

Raport sporządzono na podstawie ankiety, w której wzięło udział 834 menedżerów z 43 krajów. Z opracowania wynika, że 2007 rok był rekordowy pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie. Najatrakcyjniejszymi regionami świata są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Chiny. Dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się również nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej, Rosja i państwa ościenne.

Polska zajęła pierwsze miejsce jako preferowana lokalizacja przyszłych inwestycji zagranicznych (18% wskazań). Na kolejnych trzech miejscach znalazły się Niemcy, Rosja i Francja. Europa Środkowo - Wschodnia cieszy się większym zainteresowaniem przyszłych inwestorów (45% wskazań) niż Europa Zachodnia (38% wskazań). Ilość inwestycji w Europie Środkowo - Wschodniej wzrosła o 15% w stosunku do 2006 roku. Sektorami, które cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów były sektory: motoryzacyjny, elektryczny i elektroniczny.

Polska znalazła się na drugim miejscu (po Wielkiej Brytanii) pod względem liczby nowych miejsc pracy utworzonych w wyniku bezpośrednich inwestycji zagranicznych - w 2007 roku powstało ich 18 399. 87% nowych miejsc pracy zostało utworzonych w przemyśle i produkcji. Polska zajęła 7 miejsce pod względem liczby projektów inwestycyjnych w 2007 roku.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska