Współpraca Nauki i Biznesu w Branży Transportowej - seminarium

W dniu 4 lipca 2008 roku odbyło się seminarium „Współpraca nauki i biznesu w branży transportowej”, którego organizatorami byli Nickel Technology Park Poznań oraz Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Seminarium było adresowane do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją środków transportu oraz ich dostawców, a także do przedstawicieli nauki i instytucji otoczenia biznesu. Spotkanie stanowiło również podsumowanie projektu TCAS – międzynarodowej współpracy klastrów motoryzacyjnych – realizowanego w Wielkopolsce przez WARP.

Gościem specjalnym seminarium Martin Proba – manager jednego z heskich klastrów motoryzacyjnych RheinMainNeckar. W swojej prezentacji pan Proba przedstawił klaster RheinMainNeckar a także podzielił się doświadczeniami w zakresie współpracy przedsiębiorstw ze światem nauki. Z kolei dr Grzegorz Ślaski reprezentujący Wydział Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej, przedstawił etapy tworzenia nowego rozwiązania i kwestię zarządzania projektem badawczo – wdrożeniowym w sektorze produkcji środków transportu na przykładzie firmy MAN. Wystąpienia Prof. Marka Rekowskiego z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Dominika Klonowskiego z NTPP dotyczyły działalności Wielkopolskiego Klastra Motoryzacyjnego. Na zakończenie, Anna Łuszczewska, WARP, przedstawiła partnerów i rezultaty projektu TCAS.

Po zakończeniu seminarium odbyły się rozmowy indywidualne. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Urzędu Miasta Poznania, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Polskiej Izby Gospodarczej Importerów Eksporterów i Kooperacji, Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa, Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych oraz firm: Autonadwozia Matczak, Bridgestone Poznań Sp. z o.o., Novol, SAP Spawalnictwo Automatyka Pomiary, Utalplast Andrzej Kowalski.

Wielkopolskie firmy i instytucje naukowo-badawcze były bardzo zainteresowane doświadczeniami heskiego klastra oraz kontaktami międzynarodowymi z partnerami projektu TCAS. Nawiązano nowe ciekawe kontakty, a przy okazji spotkało się również kilku starych znajomych, co może zaowocowac kolejnymi, nie spodziewanymi możliwościami.

Projekt TCAS kończy się z dniem 23 lipca, ale uczestniczące w nim klastry będą kontynuowac współpracę kojarząc firmy, ośrodki naukowo-badawcze oraz szukając dalszych możliwości współpracy.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Do strony dołączono następujące galerie obrazów:
 WIĘCEJ    


 POWRÓT    

 DRUKUJ     
GALERIE ZDJĘĆ
ZOBACZ  
 
 
INSTYTUCJE
 
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.:
 
 
 Wykonanie: CONCEPT strona główna     informator regionalny     mapa regionu    
pomoc     kontakt     mapa serwisu    
© 2005 Wielkopolska