Działanie 1.4 – 4.1 PO IGProgram Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
Wsparcie na prace badawcze i rozwojowe oraz wdrożenie wyników tych prac.
Sektor badań w Polsce wciąż wymaga ulepszeń oraz intensywnego finansowania. Rezultaty prac prowadzonych przez instytucje badawczo-rozwojowe często nie odpowiadają potrzebom klientów, co w znacznym stopniu wpływa na słabszą pozycję polskiej gospodarki. Działania prowadzone w ramach PO IG miały za zadanie zmianę tej sytuacji, będąc jednocześnie pomostem pomiędzy sferami nauki i biznesu.
Na co?
- Etap I (Działanie 1.4):
Projekty badawcze i rozwojowe, wsparcie projektów obejmujących przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone przez przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi), do momentu stworzenia prototypu.
- Etap II (Działanie 4.1):
Przygotowanie do wdrożenia i wdrożenie wyników prac B+R finansowanych w ramach działania 1.4 lub z Inicjatywy Technologicznej, poprzez inwestycje (zakup środków trwałych lub/i wartości niematerialnych i prawnych) konieczne do wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach I etapu.
Kto mógł skorzystać z dofinansowania ?
O dofinansowanie w ramach działania 1.4 PO IG mogły się ubiegać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa musiały mieć siedzibę a w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi – miejsce zamieszkania, na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (dofinansowanie nie mogło być udzielone na projekty w zakresie działalności wyłączonych z możliwości uzyskania wsparcia).
Jakie projekty otrzymały wsparcie ?
W ramach działania 1.4 PO IG mogły zostać zrealizowane: projekty badawczo-rozwojowe, obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone przez przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z jednostkami naukowymi lub z innymi niepowiązanymi przedsiębiorcami), do momentu stworzenia prototypu. Obejmowało ono dofinansowanie na maksymalną kwotę wsparcia 7,5 mln euro.
Warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania było zobowiązanie wnioskodawcy do wdrożenia wyników prac B+R powstałych w trakcie realizacji projektu celowego.
Wdrożenie wyników tych prac mogło przybrać jedną z dwóch form, tj. wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej wnioskodawcy lub wprowadzenie wyników tych prac do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy dzięki nabyciu ich od wnioskodawcy po zakończeniu realizacji projektu z działania 1.4 PO IG.
Intensywność wsparcia na prace badawcze i rozwojowe nie mogła przekroczyć:
- dla mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy – 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 45% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych;
- dla średniego przedsiębiorcy – 60% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 35% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych;
- dla przedsiębiorcy innego niż mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca – 50% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku badań przemysłowych oraz 25% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, w przypadku prac rozwojowych.
Więcej informacji na temat działania 1.4 PO IG można znaleźć na stronie internetowej:
Działanie 1.4 – 4.1 PO IG na skróty:
– Zaliczki
– Generator wniosków o płatność
– Listy wniosków zatwierdzonych do dofinansowania
– Listy umów rekomendowanych do II etapu
– Archiwum działania 1.4 – 4.1 PO IG
Poznaj aktualne projekty, odwiedzając warp.org.pl