Strona główna Społeczeństwo

Tutaj jesteś

Internacjonalizacja w szkolnictwie wyższym: Międzynarodowa siła kobiet: czy panie zmienią polską naukę?

Społeczeństwo
Internacjonalizacja w szkolnictwie wyższym

Autorka artykułu, Monika Wysocka, wykłada na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, jest Pełnomocnikiem Rektora-Komendanta ds. Wymian Międzynarodowych i Koordynatorem Military Erasmus+. Jest specjalistką w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego i migracji. Obroniła doktorat z terroryzmu islamskiego kobiet. Ukończyła studia podyplomowe Global Affairs and Diplomacy (Akademia Sztuki Wojennej i University of Buckingham) Promuje umiędzynarodowienie edukacji, wspiera studentki w poczuciu sprawstwa i wyborze własnej ścieżki, nawet jeśli wiedzie ona pod prąd lub przez zmaskulinizowane obszary. Prowadzi szkolenia z bezpieczeństwa i prawa konfliktów zbrojnych na różnych zagranicznych uczelniach. Na jednej z nich uczyła przyszłą królową Hiszpanii.

Obecnie jednym z głównych kierunków działań w szkolnictwie wyższym jest internacjonalizacja edukacji, która stała się jednocześnie działaniem wspierającym samorozwój kobiet i ich pracę w środowisku krajowym i międzynarodowym.

Mobilności akademickie na obcasach

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, odmieniana przez wszystkie przypadki, z coraz większą intensywnością. Zarówno jeśli chodzi o mobilności studentów, pracowników jak i projekty naukowe małe i duże. Dla przykładu, najbardziej znanym działaniem na rzecz umiędzynarodowienia jest aktywność w Program Erasmus+, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Na podstawie najnowszego raportu z Komisji Europejskiej Erasmus+ Annual Report 2023 można powiedzieć, że od 1987 roku ilość wymian rośnie z każdym rokiem, mimo pandemii Covid 19 oraz wojny w Ukrainie. W 2023 roku osiągnięto liczbę 15.1 miliona, a z tego 60 procent uczestników stanowiły kobiety. Jednocześnie trzeba podkreślić, że najwięcej wymian odbywa się w sektorze szkolnictwa wyższego, bo aż 39 procent, a z tego 60.8 procent stanowią kobiety. W związku z powyższym można stwierdzić, że istnieje wśród kobiet ogromna potrzeba rozwoju i ambicja do tego, aby zdobywać nowe doświadczenia i kompetencje.

Fundacja Obywatelki.pl

Kobiety na froncie przemian

W Polsce bardzo aktywnie na rzecz umiędzynarodowienia działają uczelnie mundurowe, w tym wojskowe. Od 2014 roku istnieje Konsorcjum Uczelni Mundurowych „KONSMUND”, które zostało założone w celu wyrównania szans do uczestnictwa w programie Erasmus+ i mobilnościach uczelni mundurowych. Potrzebne ono było, gdyż tego typu uczelnie przystąpiły do wymian studentów bardzo późno. Zarówno wśród osób prowadzących projekt, jak i uczestników wymian, bardzo dużą liczbę stanowią studentki, naukowczynie jak i pracowniczki administracyjne. Od wielu lat pokazuje to duże zaangażowanie oraz potrzebę zmiany postrzegania uczestnictwa kobiet w procesie internacjonalizacji. Ponadto na poziomie europejskim istnieje największa organizacja EMILYO (European Initiative for the exchange of young officers inspired by Erasmus). Ta inicjatywa ma na celu integrację środowiska wojskowego szkolnictwa wyższego w Europie, umożliwienie wymian studentów i pracowników cywilnych oraz wojskowych. Ponadto celem jest wspólne prowadzenie projektów naukowych na rzecz różnych rodzajów sił zbrojnych, a także poszukiwanie rozwiązań pojawiających się wspólnych wyzwań i zagrożeń. Jedną z najbardziej aktywnych grup ds. rozwoju jest związana z działaniem na rzecz płci “Line of Development 10 – Gender Mainstreaming”. W ramach działań prowadzone są różne projekty na rzecz równości kobiet i mężczyzn w wojsku, udoskonalenia współpracy oraz wprowadzenia działań zgodnych z Rezolucją 1325 ONZ – Kobiety, Pokój, Bezpieczeństwo.

Fundacja Obywatelki.pl

Ambasadorki umiędzynarodowienia

Bardzo ważnym działaniem dla umiędzynarodowienia w Polsce jest nagroda gwiazdy umiędzynarodowienia. Jak czytamy na poświęconej jej stronie „misją nagrody przyznawanej od 2018 roku w różnych kategoriach jest wyłonienie, wyróżnienie i promocja osób mających wybitne osiągnięcia w umiędzynarodowieniu polskich szkół wyższych”. Bardzo duże znaczenie ma fakt zróżnicowania kategorii od bardzo doświadczonych naukowców, osób które zajmują się promocją internacjonalizacji, aż po osoby młode, zaangażowane, które bardzo dobrze rokują na przyszłość na podstawie tego co już dokonały. Bardzo dużą liczbę laureatów stanowią kobiety. Zdobywają one nagrody we wszystkich 8 kategoriach.

Rada ds. kobiet – ku równości na uczelniach

Nie mniej ważna dla równouprawnienia jest, Rada ds. kobiet w szkolnictwie wyższym i nauce, powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 7 marca 2025 roku, jako nowy krok ku równości. Jest to zespół doradczy, mający wspierać działania na rzecz równości płci w środowisku akademickim, wspierać działalność kobiet i rekomendować działania, które mają poprawić ich sytuację. Statystyki pokazują, że polskie środowisko akademickie w dalszym ciągu obserwuje duży odpływ kobiet, po ukończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Ze względu na braki kadrowe, także potrzeby rynku i samych kobiet, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Według statystyk tylko 28% profesorów w Polsce to kobiety. Szczególnie niski odsetek rozwoju naukowego kobiet obserwuje się w STEM. Kobiety na co dzień mierzą się nadal ze stereotypami, które uniemożliwiają im rozwój naukowy i zawodowy. Dlatego tak ważne było powstanie Rady.

Ambicja, kompetencje, przyszłość

W ostatnich latach, pod wieloma względami, internacjonalizacja i szkolnictwo wyższe upominają się o kobiety. Coraz więcej z nich jest aktywnych w sektorach wcześniej dla nich niedostępnych. Jednocześnie, dostrzegalna jest odgórna zmiana, która ma na celu aktywizację kobiet i likwidację uprzedzeń oraz szklanych sufitów, nie tylko na uczelniach wyższych. W miejscach, gdzie nie ma tolerancji dla dyskryminacji kobiet i gdzie wspiera się ich rozwój dydaktyczny lub naukowy, zaczyna być wyraźnie widoczne, że kobiety są niezwykle ambitne i często mają przewagę w determinacji do zdobywania wyższych kwalifikacji i stanowisk, zarówno w sektorze umiędzynarodowienia edukacji, jak i szkolnictwie wyższym.

Fundacja Obywatelki.pl

Kampania Społeczna Siła Równości!

W projekcie Siła Równości! Fundacja Obywatelki.pl i JMM Sp. z o.o. połączyły siły, by mówić głośno o równości w pracy. Chcemy pokazać, z jakimi wyzwaniami wciąż mierzą się kobiety i jak je przezwyciężają, ale też zainspirować firmy, jak mogą wspierać work-life balance swoich pracownic.

Zapraszamy do wysłuchania sześciu podcastów z serii Od.ważne. Poznacie inspirujące historie kobiet, przełamujących bariery i stereotypy, które realizują swoje marzenia i osiągają sukcesy w zawodach, które same sobie wybrały, zwłaszcza tam, gdzie prym wiodą mężczyźni. Jedną z nich jest autorka tego artykułu, Monika Wysocka.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 – 2027”

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

Audiodeskrycja

Artykuł sponsorowany

Redakcja wielkopolska-region.pl

pasją piszemy o Wielkopolsce, przybliżając jej społeczne, biznesowe i kulturalne oblicze. Dzielimy się wiedzą o lokalnych atrakcjach, motoryzacyjnych trendach i stylu życia mieszkańców regionu.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?